האמינו באושר והאושר יאמין בכם

דמיינו את האושר כעץ פרי שגדל ומניב פירות טובים. לעץ האושר יש שורשים שנטועים חזק בקרקע, מייצבים אותו, ותומכים בצמיחתו. אחד השורשים הוא אמונה יסודית וחשובה במיוחד. בלי האמונה הזאת האושר לא יכול לצמוח:

״אני מאמין שאני ראוי להיות מאושר.״

זהו הבסיס לכל. עבור אנשים רבים זאת בעיה. הם לא באמת מאמינים שהם ראויים להיות מאושרים.

שאלו את עצמכם:

״האם אני מאמין שאני ראוי להיות מאושר?״

אם תשובתכם היא ״כן״ חזק וברור, יש בכם יסוד איתן להגשמת חיים מאושרים.

אם אתם מהססים ומרגישים איזו אי נוחות, תשאלו גם:

״מה מפריע לי להאמין שאני ראוי להיות מאושר?״

שאלה זו דורשת התבוננות אמיצה בעצמכם. ליתר דיוק התבוננות באמונות ששקעו בכם ושמערערות מן היסוד את הסיכוי לאושר.

התבוננו באמונותיכם

איך בכלל מגיעות אלינו אמונות שמטילות ספק בזכותנו להיות מאושרים?

לכל אדם יש בראש סיפור שהוא מספר לעצמו, שהוא שונה מאדם לאדם. להמחשה, נתאר כאן כמה סיבות נפוצות לאמונות מזיקות.

אפשרות אחת היא החינוך שקיבלתם.

״כל ילד צריך מבוגר אחד שיאמין בו״ (הרב קרליבך). האמת היא שעדיף יותר ממבוגר אחד בלבד אלא כמה שיותר. אם בילדותכם לא האמינו בכם, סביר להניח שהילדות שלכם לא הייתה שמחה במיוחד. כנראה שמתחו עליכם הרבה ביקורות ושקיבלת מעט מדי אהבה ללא תנאי. תייגו אתכם כילדים בעייתיים, חלשים או כל דבר אחד שמטיל בכם דופי. כתוצאה מכך, קיימת האפשרות שהפנמתם את הרעיון שאתם לא מספיק טובים. אם אושר הוא סוג של פרס גדול, לא מגיע לכם. אתם לא טובים מספיק עבורו.

אפשרות אחרת היא מערכת יחסים מדכאת עם בת או בן זוג.

זה קורה למשל כאשר אחד מבני הזוג משתדל לרצות את השני אך המאמצים שלו אף פעם לא מתקבלים בהערכה. אם מדובר בבת זוג למשל, האוכל לא מספיק טוב והבית לא מספיק מסודר ונקי. כל מילה שהיא מוציאה היא שטות גמורה. נשים אחרות יותר מושכות ממנה ועוד. ריבוי המסרים הללו, באופן ישיר ועקיף, ינפחו את האמונה ש- ״יש בעיה איתי״ כלומר ״אם אני מקבלת נזיפות כל היום, כנראה שמגיע לי״. במצב כזה, איך אפשר להרגיש ראויה לאושר?

אפשרות נוספת היא מסרים מהסביבה התרבותית.

ביהדות למשל תחשבו על התחנונים שאומרים כל יום בתפילה:

״אשמנו, בגדנו, גזלנו, דיברנו דופי ולשון הרע…״ וכל זה תוך שאנו מכים לעצמנו באגרוף על החזה!

למרות שאומרים אותם תחנונים ברבים וכערבות לכלל ישראל, המילים יוצאות מהפה שלנו ומופנות לעצמנו. אם לוקחים את המילים הללו ברצינות ובאופן אישי, המסקנה היא שאנחנו לא ראויים לאושר בכלל. אנחנו ראויים לעונש!

כל הדוגמאות הנ״ל מתנקזות לאותה מסקנה:

״משהו לא טוב אצלי ולכן אני לא מאמין שאני ראוי להיות מאושר.״

המסקנה הזאת לא נאמרת באופן מפורש כמובן אך היא מהדהדת בעוצמה מתחת לפני השטח, בדימוי האישי הפגוע שלא מצליח ליצור את היסוד לחיים מאושרים.

אמונות שמגבילות אושר

הקשיבו לקול הפנימי

איך אפשר לחזק את האמונה שאתם כן ראויים להיות מאושרים?

אעלה כאן כמה כיוונים אפשריים.

ראשית כל, חשוב להתבונן באופן ביקורתי באמונות שפוגעות בדימוי העצמי שלכם. נתתי מספר דוגמאות לעיל. הדבר אינו קל אך התועלת רבה. המשמעות היא שחרור מכבלים כבדים שמונעים מבפנים צמיחה ואושר.

דרך נוספת היא לחוות חוויות חיוביות שגורמות לכם להרגיש טוב עם עצמכם. הכוונה היא ליצור מעגל חיובי שמזין את עצמו בטוב. ככל שהחוויות יהיו יותר מהנות ומספקות, כך תאמינו יותר שאתם ראויים להיות מאושרים. זה יכול להיות דברים פשוטים כמו לעשות הליכה, להשתתף בחוג התעמלות, לפגוש חברים טובים, לצחוק יותר ועוד. בסיס חוויתי שמביא סיפוק עשוי להניע תהליך חיובי של פריחה מחודשת ושל שינוי בהערכה עצמית.

כיוון נוסף הוא להקשיב לקול העדין והעמוק שעולה מנשמתכם. לא משנה עד כמה דיכאו אתכם, קול פנימי ממשיך לשדר לכם שאתם כן טובים וכן ראויים להיות מאושרים.

מסופר בספר בראשית שהאדם הראשון נבראה בצלם א-לוהים. הקול הנצחי והבלתי שביר שלכם בא משם. האושר כתוב בתבנית הראשונית של האדם. אי אפשר למחוק אותו משם.

דרך נוספת היא לחשוף את עצמכם באופן יומי למסרים חיוביים שתומכים באמונה שאתם ראויים להיות מאושרים. המסרים הללו מגבירים את הקול הטוב שבא מבפנים.  

להיחשף למסרים חיוביים

כל אחד ימצא את המקורות המתאימות לו. אני מוצא מעיין עצום של אור שמרומם את הנשמה במקורות שונים ביהדות כמו פרשת השבוע, החסידות, התפילה ועוד.

למשל הסתכלו על ברכות השחר שבתפילת הבוקר. זה מתחיל בברכת ״מודה אני״ שמצהירה שלבורא עולם יש אמונה רבה בי: ״רבה אמונתך״. לא אמונה שלי בו, אלא אמונה שלו בי. איזו דרך מצוינת לפתוח את היום!

זה ממשיך בברכת ״אשר יצר״ המברכת על הגוף שקיבלתי ושפועל בצורה נאמנה למעני. האם גופי ראוי או שאני צריך להתבייש ממנו? לא רק ראוי אלא מופלא!

לאחר מכן אומרים ״נשמה שנתת בי טהורה היא״. פשוט ואוו… לא משנה בן כמה אני ומה עברתי בחיים, אני ממשיך לקבל את המסר העצום הזה כל בוקר: במהותי נשארתי טהור כמו ביום הראשון לחיי ובורא העולם מאמין בי וביכולותיי באמונה עצומה. הכול עדיין אפשרי והכל פתוח בפניי.

אלו הן רק דוגמאות בודדות לטעימה.

דרך אגב, קודם לכן נשמעתי ביקורתי לגבי התחנונים שבתפילה ועכשיו אני משבח את המעיין הטוב של מסרים חיוביים על האדם שמקבלים מהיהדות. זהו סוג של בירור פנימי שכל אחד צריך לעשות עם עצמו כדי לזכך את אמונתו באושר שהוא ראוי לו.

קול הנשמה קוראת לאושר

האושר יחייך לחיוך שלכם

כאשר משלבים אותם, פעולות אלו עשויות לחזק את אמונתכם שאתם ראויים לאושר: התבוננות ביקורתית באמונות שקיבלתם, חוויות חיוביות, הקשבה לקול הנשמה שבא מבפנים, וחשיפה מרובה למסרים חיוביים שתומכים בדימוי הטוב והראוי שלכם.

כמו נבואה שמגשימה את עצמה, ככל שתאמינו יותר שאתם ראויים לאושר כך גם כן האושר יאמין בכם ויחייך אליכם.

ועכשיו תורכם…

השאירו הערה/הארה ושתפו מחשבותיכם:

  • מהו אושר עבורכם?
  • מהו המכשול העיקרי שלכם בדרך לחיים מאושרים?
  • מה הייתם שמחים ללמוד כדי להיות מאושרים יותר?
Picture of Gérard Sellam

Gérard Sellam

הכותב הוא מאמן להעצמה אישית שמסייע ליזמים לשלב בין הצלחה בעסקים ואיזון בחיים. לפרטים נוספים לחצו כאן.

שיתוף המאמר:

מאמרים נוספים:

10 צעדים ראשונים להעצמה אישית

הצטרפו לניוזלטר לקבלת 10 הצעדים הראשונים להעצמה אישית ועדכונים על מאמרים חדשים.

השארת תגובה

דילוג לתוכן